Kamień PomorskiPonad 1000-letni Kamień Pomorski położony jest przy zalewie Kamieńskim na rzece Dziwna, około 8 km na południe od Dziwnówka. W od IX do XII wieku Kamień Pomorski był grodem obronnym i zabezpieczał drogę wodną prowadzącą nad Morze Bałtyckie. Władca Mieszko Pierwszy w drugiej połowie X stulecia włączył całą krainę Wolinian w granice Państwa Polskiego. Na wzgórzu, w grodzie tym, mieszkali władcy Pomorza Zachodniego. Historia Kamienia Pomorskiego kojarzą się także z czasami Bolesława Krzywoustego, w tamtym czasie ochrzczono dwór książęcy oraz ludność miasta. Wtedy przypuszczalnie wzniesiono pierwsze kościoły: Katedra i Najświętszej Marii Panny. Wówczas kwitł handel, rozwijało się rzemiosło. Pod względem wielkości gród ustępował tylko Wolinowi. W 1274 roku Kamień Pomorski nabył prawa miejskie. Po II Wojnie Światowej znów znalazł się w granicach Polski, jednakże miasto było dokumentnie zburzone – jego odtworzenie trwało 30 lat.

W tej chwili Kamień Pomorski to miasto tłumnie odwiedzane przez turystów, a także kuracjuszy. Funkcjonuje w tym miejscu zakład uzdrowiskowy leczące choroby narządów ruchu, układu krążenia, nerwice i choroby reumatologiczne. Uzdrowisko prowadzi też zabiegi rehabilitacyjne. Kamień Pomorski ma własne źródła borowiny i tutejszej solanki. W ostatnim czasie, w uzdrowisku uruchomiono Solną Jaskinię wyposażoną w mini tężnię – panuje tu mikroklimat podobny do klimatu w podziemnych grotach Bochni czy Wieliczki.

Kamień Pomorski to również aktywny odpoczynek. Na zalewie działa przystań żeglarska – ma ona czterdzieści miejsc postojowych dla jachtów i żaglówek, z nowym zapleczem higienicznym, warsztatem szkutniczym, wypożyczalnię sprzętu wodniackiego czy czterdzieści miejsc noclegowych. Naokoło miasta wyznaczonych jest również parę szlaków rowerowych, a w sezonie wakacyjnym, można także skorzystać z oferty statków spacerowych i udać się w rejs po zalewie, do pobliskiej miejscowości Dziwnówek, bądź nawet na Morze Bałtyckie.